Kendine Bir İyilik Yap

“Zaman çok hızlı geçiyor”. Bu cümle belki de hepimizin zaman zaman söylediği ve her nasılsa her söylediğimizde de sanki bu hızın ilk defa farkına varmışızcasına bizi şaşırtan bir cümle. Sanki zamanı daha da hızlı sarma düğmesi diye bir düğme var ve biri biz her farkına vardığımızda o düğmeye tekrar tekrar basıyor. Dün çocuktuk, bugün genç, az sonra olgun bir yetişkin, belki birkaç saate varmadan da birer yaşlı olacağız. Bu his gerçekten inanılmaz. Ama daha inanılmaz olan ne biliyor musunuz? Bu gerçeği hepimiz bildiğimiz halde, zamanın değerini çok azımızın biliyor olması. Oysa ki zaman bir yandan paha biçilemeyen hazine iken, diğer yandan hepimiz için bir miktar ücretsiz verilmiş sermayeler.

İnsanın kendi içine dönüp kendisine bir bakış atmasını sağlayan her tür şeyi; kitap, film, müzik, konuşma ve ya herhangi bir olay ya da olguyu her zaman sevmişimdir. Bende olumsuz hisler bıraksa ve bazen de kendimden nefret etmeme sebep olsa bile. Çünkü insan kendisini her zaman karşısındakini değerlendirdiği gibi değerlendiremiyor. Çoğunlukla tarafsız ve dürüst olamıyor. Bazen kendine karşı fazla acımasız bazen de fazla yumuşak davranabiliyor ki bu insanın doğasında var. Bu yazının başlığı kendine bir iyilik yap. Ama eğer insan kendini tanımıyorsa, bu yoldan geçen herhangi birine iyilik yapmaktan farksız olacaktır. Elbette bu da değerli bir şey, ama burada konumuz bu değil. Burada yaşamlarımızı anlamlı kılacak adımlardan bahsediyoruz. Bu sebeple de kendini iyi tanımak kendine iyilik yapmanın ilk adımı olacaktır.

Ankara’da bir sanat sergisi / Şubat, 2020

Kendimizi gerçekte nasıl tanırız? Bununla ilgili yazılmış bir çok kitap, üzerine yapılmış bir çok araştırma var. Elbette bunun için bir bilim insanı olmamıza gerek yok. Ama faydalanabileceğimiz şeyler de yok değil. Örneğin kendimize sorular sormak. Aslında bu birini tanımanın çok temel bir yolu, nasıl ki yeni tanıştığımız birini tanımak için sorular sorup cevaplar arıyorsak kendimizi tanımak için de birkaç soru sorabiliriz.. Tabi ki dürüst cevaplar vermek üzere. Tam bu aşamada bir kalem kağıt alıp notlar almak faydalı olabilir. Örneğin, kişilik özelliklerinizi birer eşya gibi düşünüp alt alta listeleyin. Yapın bunu, inanın birkaç dakikadan uzun sürmeyecek, ama gerçekten ciddiye alırsanız tüm sahip olduğunuz şeyleri gözlerinizin önüne serebilir. Bazen de her zaman biliyor olduğumuz şeyleri yazıya dökmek bazı şeyleri görmeyi kolaylaştırabilir. Listeledikten sonra düşünme zamanı, hangisi çok değerli bir eşya sizin için, ya da hangi eşyaya ihtiyacınız yok ve hemen kurtulmak istiyorsunuz? Unutmayın, bu liste karakteristik özelliklerinizi somutlaştırmanıza ve onlara nesnel yaklaşmanıza yardımcı olmak için. Şimdi listede gerçekten ihtiyacınız olmadığını ya da hemen kurtulmak istediğinizi düşündüğünüz bir eşya varsa bunun üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Sahip olduklarınıza bir kez daha bakarak kendinizi daha iyi tanımaya ve şimdiden kendinize iyilik yapmaya başladınız bile…

Bir diğer önemli nokta da yaşamımızı nasıl geçirdiğimiz ve zamanımızı neye harcadığımız. Belki yardımcı olacak başka bir soru; bu gece uyurken bir perinin sihirli asasıyla gelip size bir büyü yaptığını ve siz uyurken hayatınızda var olan bütün sıkıntı ve dertlerinizi yok ettiğini hayal edin. Uyandığınızda hayatınızda nelerin değiştiğini fark ederdiniz? İşte hayatınızda sıkıntı olduğunu düşündüğünüz şeyleri, genellikle de kendimizden kaynaklı şeylerdir, tespit etmenin bir yolu, eğlenceli bile olabilir. Bu yolla belki sıkıntı ettiğimiz şeylerin gerçek bir sıkıntı olmadığını, belki ciddi anlamda değişmesi gereken sıkıntılarımızı tespit edebiliriz. Elbette bazı şeyler bizden kaynaklı olmaya da bilir, ama bu durumda lütfen durumun gerçekten böyle olduğundan ya da elimizden gerçekten bir şey gelmediğinden emin olalım. İşte kendimize iyilik yapmak için kendimizle ilgili yeni ve gerçekçi veriler. Üzerine düşünmeye başlamak için harika zaman, tam da şimdiki zaman. Ee ne de olsa zaman hızlı geçiyor. Daha erken uyanmak, ya da daha çok kitap okumak mı istiyorsunuz, öyleyse yapın. Belki de Afrika’da bir su kuyusu açmak ve ya turnaların türünü tükenmekten kurtarmak istiyorsunuz. Deneyin, bu yolda önünüze inanılmaz yollar açılıp açılmayacağını denemeden nasıl bilebilirsiniz ki…

Bergama / Nisan, 2019

Son ve kişisel bir yorum olarak, kendinize ciddi anlamda bir iyilik yapmak istiyorsanız, lütfen ama lütfen yapmayı çok istediğiniz belki de her şeyden çok istediğiniz o şeyi, yapmaya zaman bulamadığınız için ya da farklı sebeplerden dolayı yapamadığınızı öne sürmeyin. Bu kötülüğü kendinize yapmayın. Neyden mi bahsediyorum, yaparken zamanınızın en anlamlandığı, size hiç olmadığınız kadar değer kattığını düşündüğünüz, yaparken kendinizi doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şeyi yaparken bulduğunuz o ışıltılı şeyden bahsediyorum. Eğer sizin için o şeyin ne olduğunu biliyorsanız, kendinize gerçek bir iyilik yapın ve peşini bırakmayın. Unutmayın; zaman, az önceye göre şimdi daha hızlı geçiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s